Witajcie,

Zakup nieruchomości (domu lub mieszkania) to dla wielu z nas największa transakcja w życiu. Warto zatem dobrze się do tematu przygotować i mieć jasno wytyczony plan, aby nie żałować później podjętych decyzji. Należy pamiętać, że większość decyzji odnośnie zakupu nieruchomości leży po stronie klienta, bank jest niejako jedynie „portfelem” finansującym całą transakcję. Zatem, jeśli po czasie okaże się, że dana nieruchomość z jakichś względu będzie dla Was problematyczna to niestety nie będziecie mogli mieć o to pretensji do banku.

Dziś oczami doradcy kredytowego chciałbym zwrócić Wam uwagę na to, jakie działania krok po kroku należałoby podjąć aby z sukcesem i bezproblemowo kupić nieruchomość na kredyt hipoteczny.

 

3 kroki jak kupić nieruchomość na kredyt

 

1. Zrób wstępną selekcję swoich potrzeb i potencjalnych nieruchomości – usiądź na chwilę, wyjmij kartkę i długopis i wypisz sobie czego tak naprawdę potrzebujesz: mieszkania? Domu? Dużego? Małego? W centrum? Na obrzeżach? Z garażem? Następnie posprawdzaj w Internecie, jakich cen i warunków możesz się mniej więcej spodziewać po danym typie nieruchomości. Jeśli potrzebujesz, umów się na oględziny, jednak nie podpisuj przedwstępnej umowy zakupu i nie wpłacaj żadnej zaliczki/zadatku.

2. Udaj się do dobrego doradcy kredytowego – przy użyciu wiedzy czego oczekujesz i jak wygląda rynek poszukiwanej przez Ciebie nieruchomości (orientacyjna cena, położenie, metraż) dobry doradca pomoże Ci zweryfikować, jakie masz szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Jest to kluczowe aby właśnie w tym momencie udać się do doradcy – zanim dokonasz jakichkolwiek wpłat zaliczek czy zadatków na nieruchomość. W innym przypadku może się okazać, że samodzielnie przecenisz swoje możliwości uzyskania kredytu, wpłacisz już jakieś pieniądze na zakup nieruchomości a ostatecznie okaże się, że kredytu bankowego nie dostaniesz. Wtedy jest też ryzyko, że wpłaconych pieniędzy już nie otrzymasz od sprzedającego zgodnie z umową przedwstępną zakupu nieruchomości.

3. Podpisz umowę przedwstępną i złóż oficjalny wniosek kredytowy do banku – to jest ten moment, w którym zalecam klientom podpisywanie/wpłacanie czegokolwiek do sprzedającego. Na tym etapie od dobrego doradcy kredytowego powinieneś już wiedzieć jakie masz szanse na kredyt, jakie jest ryzyko niepowodzenia, jak wyglądają Twoje bazy bankowe i zdolność kredytowa. To wszystko pozwoli Ci ograniczyć ryzyko utraty swoich pieniędzy wpłaconych sprzedającemu gdyby kredyt bankowy nie doszedł do skutku.

 

Z kredytem bankowym jest niestety tak, że nie możemy być niczego pewni na 100% do momentu aż nie zobaczymy (a w tym przypadku sprzedający) środków z kredytu na swoim koncie. Dobry doradca kredytowy pozwoli Ci określić jakie masz realne szanse na kredyt, gdzie czają się zagrożenia niepowodzenia transakcji i ewentualnie jak się przed nimi zabezpieczyć. Warto zatem udać się do dobrego doradcy kredytowego zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę na zakup nieruchomości i wpłacisz sprzedającemu jakiekolwiek pieniądze.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński