Witajcie,

W dzisiejszych czasach coraz większa ilość przedsiębiorców prowadzących do tej pory klasyczne działalności gospodarcze przekształciło swoje firmy w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub nad takim pomysłem się zastanawia.

 

Oto 3 powody, dlaczego NIE warto tego robić jeśli zamierzasz starać się o kredyt bankowy na firmę.

 

  • Zerowanie historii – mimo, że taka spółka powstaje na fundamentach poprzedniej działalności gospodarczej, to jako nowa forma prowadzenia działalności rozpoczyna swoja historie kredytowa od zera – nawet jeśli działalność gospodarcza posiada historię kredytową, to nie przechodzi ona na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo w większości banków taka spółka będzie startować jako nowy podmiot gospodarczy, a to oznacza, że będzie mogła uzyskać kredyt dopiero po określonym czasie funkcjonowania na rynku (od 12 miesięcy do nawet 3 lat stażu),
  • Więcej dokumentów – kredyt dla spółki jest bardziej czasochłonny i wymaga zgromadzenia większej ilość dokumentów. W przypadku działalności można w niektórych bankach liczyć na pokazanie tylko wyników finansowych firmy np. . z bieżącego roku lub z roku poprzedniego (ew. tylko wybiórczych dokumentów np. PITu). W przypadku spółki bank będzie chciał pełną finansówkę (rachunki zysków i strat, bilanse, CIT’y) firmy za 2 ostatnie lata i okres bieżący, dodatkowo podpartą pełnymi wyciągami z kont firmowych,
  • Powiązania osobowe – mimo, że założysz spółkę i będzie ona miała odrębną osobowość prawną, to jeśli jesteś w niej jedynym lub większościowym udziałowcem i/lub prezesem, możesz się spodziewać, że bank i tak będzie chciał prześwietlić Twoja sytuację w bazach bankowych, a w przypadku większych kredytów także Twoja prywatną sytuacje finansową.

Jak widać, rozpoczęcie lub przekształcenie swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością może stać się problematyczne dla banków. Miejcie to na uwadze, bo oprócz plusów podatkowych taka forma prowadzenia firmy komplikuje uzyskanie kredytu bankowego dla firmy.

Jeśli szukasz kredytu dla spółki – zapraszamy do EGIDA Finanse w Olsztynie.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński