Witajcie,
Ostatnio doszedłem do wniosku, że warto także cofnąć się do korzeni mojej wiedzy z zakresu bankowości i w przystępny sposób przedstawić Wam podstawowe informacje o bazach bankowych jakie funkcjonują w tym kraju. Po co? Odpowiedz jest prosta: jak wspominałem w tym artykule http://egidafinanse.pl/blog/ja-ta-analiza-kredytowa/ banki podczas rozpatrywania Waszego wniosku o kredyt na pewno zajrzą do tych baz aby sprawdzić Waszą historie bankową (innymi słowy: zobaczą jak płacicie swoje zobowiązania i czy nie macie jakichś zadłużeń). Jak już pisałem w poprzednim artykule różnych pomniejszych baz bankowych jest naprawdę sporo. Dla uproszczenia jednak warto skupić się na kilku głównych bazach, do których praktycznie każdy bank przy jakimkolwiek kredycie zajrzy:
4 główne bazy bankowe
- BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – bik.pl, główna baza bankowa, stosowana przez każdy bank w Polsce. BIK zawiera tylko i wyłącznie informacje o zobowiązaniach finansowych: kredyty, limity, debety na kontach, karty kredytowe oraz ostatnio także faktoringi, leasingi oraz prywatne pożyczki z firm pożyczkowych. Nie znajdziemy w nim zaległości za np. czynsz czy choćby mandaty. Głównym parametrem przez jaki jesteśmy oceniani w BIK’u jest ilość zebranych w nim punktów (od 192 pkt do 631 pkt. – im więcej tym lepiej),
- BIG Infomonitor (Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor) – big.pl, jest to klasyczna tzw. „baza gospodarcza”. Pokazuje ona głównie, czy mamy jakieś aktualne zaległości czy ich nie mamy. Nie zbiera się w niej żadnych punktów, wynik jej analizy jest prosty: zalegamy lub nie zalegamy. Znaleźć się w niej mogą zarówno długi bankowe, parabankowe ale także niezapłacone opłaty: telefony, abonamenty, czynsze czy choćby uwaga: niezapłacone alimenty!
- KRD (Krajowy Rejestr Długów) – krd.pl, na pozór konkurencyjna do BIG baza gospodarcza, jednak z racji dobrego marketingu dość mocno rozpowszechniona i popularna wśród firm. Zakres danych jest bardzo podobno do BIG z tym, że większy nacisk (a może po prostu tak statystycznie wychodzi) położony jest na długi poza finansowe: czynsze, opłaty, niezapłacone faktury czy abonamenty,
- BR (Bankowy Rejestr) – baza dla „weteranów”. Tutaj trafiają osoby za długi bankowe. Ta baza uznawana jest za najbardziej „hardcorową”, trafienie tutaj praktycznie dyskwalifikuje Ciebie jako klienta w banku. Za co tam się trafia? Za niespłacone długi bankowe: kredyty, karty, limity – w momencie, gdy bank już przestał oczekiwać na dobrowolną spłatę, wypowiedział nam umowy i rozpoczął proces windykacji.
Warto dbać o to aby nie znaleźć się w tych bazach (lub jak w przypadku BIK mieć wysoką punktację) – będzie to nieocenione gdy będziemy starali się w banku o jakiekolwiek finansowanie.
Pozdrawiam,
Daniel Kamiński
Komentarze