Witajcie,

Ostatnio doszedłem do wniosku, że warto także cofnąć się do korzeni mojej wiedzy z zakresu bankowości i w przystępny sposób przedstawić Wam podstawowe informacje o bazach bankowych jakie funkcjonują w tym kraju. Po co? Odpowiedz jest prosta: jak wspominałem w tym artykule http://egidafinanse.pl/blog/ja-ta-analiza-kredytowa/ banki podczas rozpatrywania Waszego wniosku o kredyt na pewno zajrzą do tych baz aby sprawdzić Waszą historie bankową (innymi słowy: zobaczą  jak płacicie swoje zobowiązania i czy nie macie jakichś zadłużeń). Jak już pisałem w poprzednim artykule różnych pomniejszych baz bankowych jest naprawdę sporo. Dla uproszczenia jednak warto skupić się na kilku głównych bazach, do których praktycznie każdy bank przy jakimkolwiek kredycie zajrzy:

 

4 główne bazy bankowe

 

  1. BIK (Biuro Informacji Kredytowej)bik.pl, główna baza bankowa, stosowana przez każdy bank w Polsce. BIK zawiera tylko i wyłącznie informacje o zobowiązaniach finansowych: kredyty, limity, debety na kontach, karty kredytowe oraz ostatnio także faktoringi, leasingi oraz prywatne pożyczki z firm pożyczkowych. Nie znajdziemy w nim zaległości za np. czynsz czy choćby mandaty. Głównym parametrem przez jaki jesteśmy oceniani w BIK’u jest ilość zebranych w nim punktów (od 192 pkt do 631 pkt. – im więcej tym lepiej),
  2. BIG Infomonitor (Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor)big.pl, jest to klasyczna tzw. „baza gospodarcza”. Pokazuje ona głównie, czy mamy jakieś aktualne zaległości czy ich nie mamy. Nie zbiera się w niej żadnych punktów, wynik jej analizy jest prosty: zalegamy lub nie zalegamy. Znaleźć się w niej mogą zarówno długi bankowe, parabankowe ale także niezapłacone opłaty: telefony, abonamenty, czynsze czy choćby uwaga: niezapłacone alimenty!
  3. KRD (Krajowy Rejestr Długów) krd.pl, na pozór konkurencyjna do BIG baza gospodarcza, jednak z racji dobrego marketingu dość mocno rozpowszechniona i popularna wśród firm. Zakres danych jest bardzo podobno do BIG z tym, że większy nacisk (a może po prostu tak statystycznie wychodzi) położony jest na długi poza finansowe: czynsze, opłaty, niezapłacone faktury czy abonamenty,
  4. BR (Bankowy Rejestr) – baza dla „weteranów”. Tutaj trafiają osoby za długi bankowe. Ta baza uznawana jest za najbardziej „hardcorową”, trafienie tutaj praktycznie dyskwalifikuje Ciebie jako klienta w banku. Za co tam się trafia? Za niespłacone długi bankowe: kredyty, karty, limity – w momencie, gdy bank już przestał oczekiwać na dobrowolną spłatę, wypowiedział nam umowy i rozpoczął proces windykacji.

Warto dbać o to aby nie znaleźć się w tych bazach (lub jak w przypadku BIK mieć wysoką punktację) – będzie to nieocenione gdy będziemy starali się w banku o jakiekolwiek finansowanie.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński