Często spotykamy się w EGIDA Finanse z sytuacją, w której klient przychodzi do nas po wielu „wycieczkach” do wielu oddziałów bankowych i żali się, że mimo dobrych zarobków banki odmawiają mu udzielenia kredytu. Wtedy swoje pierwsze myśli kierujemy w stronę raportu BIK. Sprawdzamy lub pytamy klienta jaką ma historię kredytową w bankach. W większości przypadków, okazuje się, że takowej historii u klienta nie ma bo albo nie brał długi czas kredytu (powyżej 5 lat) albo wręcz nigdy żadnego nie brał i ten miał być jego pierwszym kredytem.

Klient jest rozczarowany postawą banków, bo z jego perspektywy sytuacja jest jasna: sumiennie pracuje, osiąga dochody, nikomu nie był niczego dłużny, kredytów nie potrzebował a kiedy wreszcie chce lub potrzebuje kredytu bankowego to banki odwracają się od niego.

Już tłumaczę z czego to wynika. W jednym z poprzednich postów podawałem Wam informację, że banki (uogólniając) przypisują klientów chętnych wziąć kredyt do jednej z trzech kategorii: tych z dobrą historią, tych ze złą i „Brak Score”. Przytoczony wyżej przykład klienta to kategoria „Brak Score” – czyli nie posiadających historii kredytowej z powodu braku aktualnych kredytów.

 

„Nie mam historii kredytowej – to chyba dobrze?”

 

Skoro nie ma negatywnej historii to chyba dobra informacja dla banku, prawda? Logika podpowiada, że tak powinno być. Jednak banki podchodzą do takich klientów na zasadzie „lepszy znajomy wróg niż wielka niewiadoma”. Oznacza to, że banki boją się klientów bez żadnej historii kredytowej. Ciężko jest im po prostu przewidzieć  jak taki człowiek będzie się zachowywał z ich ratą, czy będzie sumiennie płacił swoje zobowiązanie czy jednak przestanie niebawem płacić i bank będzie musiał windykować kredyt. Paradoksalnie brak informacji historycznej dla banków jest bardzo alarmujący, znacznie bardziej wolą osobę, która miała w swojej historii jakieś drobne potknięcia z płatnościami niż osobę, która nie posiada żadnej historii i nic o niej nie wiadomo.

Warto zatem dbać o to aby mimo wszystko generować sobie pozytywną historię w BIK, nigdy nie wiadomo kiedy będziemy się starać o jakiś większy kredyt bankowy i będzie ona niezbędna do jego uzyskania.

Pozdrawiam

Daniel Kamiński