Witajcie,

Grzechy młodości – każdy z nas się z nimi spotkał. Nie inaczej jest w bankach. Może i w Waszym życiu zdarzyło się tak, że mieliście wzięte jakieś kredyty bankowe i Wasza sytuacja materialna się pogorszyła (np. strata pracy). W efekcie nie spłacaliście tych kredytów należycie lub z poważnymi opóźnieniami. Jakie rodzi to konsekwencje? Oprócz niemiłych telefonów, płatnych monitów jest jeszcze jeden negatywny aspekt: otóż wszystkie nasze grzeszki w płatności rejestrowane są w BIK (Biurze Informacji Kredytowej – więcej info o bazie tutaj: Bazy Bankowe ) i są tam przechowywane przez lat 5. W efekcie, jeżeli po jakimś czasie odzyskaliście płynność finansową i spłaciliście zaległość (a nawet cały kredyt) to informacja, że taka sytuacja miała miejsce będzie przechowywana przez 5 lat w bazie. Wobec tego każdy nowy bank do którego się zgłosicie po nowy kredyt, mimo, że na dany moment Wasza sytuacja będzie dobra, będzie widział Wasze „grzeszki przeszłości” i będzie je brał pod uwagę wydając decyzje o przyznaniu kredytu. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której właśnie z powodu Waszej negatywnej historii żaden bank nie podejmie się udzielenia Wam kredytu aż Wasza historia w bazach bankowych nie powróci do normy (czyli historyczne dane samoczynnie nie wykasują się po tych 5 latach).

 

Jak mogę wyczyścić historię w BIK?

 

Zakładam, że nie wszyscy z Was mają tyle czasu aby czekać te 5 lat i dopiero wtedy wrócić do banku po kredyt. Jest opcja awaryjna: złożenie wniosku o „wyczyszczenie” BIK.

 

  1. Co zrobić?

Pobierz, uzupełnij i dostarcz do banku ten wniosek: Zaprzestanie-przekazywania-danych-BIK

  1. Gdzie?

Wniosek składasz w swoim banku, to bank przekazuje go do BIK – BIK jest tylko bazą zbierającą dane, to banki składają tam wnioski, wpisują i uaktualniają dane swoich klientów,

  1. Jak?

Podejdź do najbliższej placówki Twojego banku (Twój = ten, gdzie miałeś kredyt z nieterminowymi płatnościami), złóż wniosek i weź potwierdzenie złożenia (dla banków i doradców bankowych ta procedura jest tylko „dodatkową czynnością” w stosunku do ich codziennych zadań – być może trafisz na nierzetelnego doradcę który zgubi lub oleje Twój wniosek – dobrze mieć wtedy potwierdzenie).

 

Po tym pozostanie Ci tylko czekać na odpowiedź. Co do zasady BIK na Twój wniosek złożony w banku powinien zaprzestać „przetwarzania danych” czyli z prawniczego na polski: wykasować negatywną historię (skoro BIK nie może jej przetwarzać, bo nie wyrażasz zgody, to i także nie może jej pokazywać). Warunek tutaj jest jeden: zaległość nie mogła przekroczyć 60 dni – jeśli przekroczyła, wtedy otrzymamy odpowiedź odmowną.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński