Witajcie,

Wyobraźmy sobie taka sytuację: chcecie kupić mieszkanie od dewelopera, blok jest aktualnie budowany, wybieracie sobie upatrzone mieszkanie z katalogu/wizualizacji, macie dobrą zdolność kredytową,  bazy bankowe są ładne i przejrzyste, składacie wniosek o kredyt hipoteczny w banku na to mieszkanie i…. nie dostajecie kredytu.

Zdziwienie? Złość? Dlaczego? Przecież macie dobra sytuację finansową, bazy bankowe są ok – nic tylko udzielić kredytu. I tutaj macie rację – z Wami jest wszystko w porządku. Sęk w tym, że oprócz Waszej sytuacji w przypadku kredytów na mieszkania od deweloperów badana jest również sytuacja dewelopera i zaawansowanie budowy bloku.

 

Możesz nie dostać kredytu hipotecznego na mieszkanie w budowanym bloku

 

W praktyce warto wiedzieć, że:

1) Deweloper może mieć w bankach dobrą lub złą opinię – są tacy deweloperzy, którzy swoje budowy przeprowadzili prawidłowo, banki udzieliły na mieszkania od nich kredyty hipoteczne, wszystko przebiegło prawidłowo. Są jednak też tacy, którzy mieli problemy z oddaniem lokali klientom, nie wywiązywali się z terminów budów lub wręcz mieli problemy z bankami, które udzielały im kredytów inwestycyjnych na budowę całego bloku lub osiedla. Tacy deweloperzy niestety będą mieć złą opinię w bankach i banki nie będą chętne na finansowanie poprzez kredyty hipoteczne mieszkań od nich, nawet jeśli Wasza sytuacja jest krystaliczna. Musicie wiedzieć, że w bankach istnieją czarne listy „złych” (zdaniem banków) deweloperów, na mieszkania od których banki nie udzielą Wam kredytu hipotecznego.

2) Stadium budowy – inną kwestia jest też to, że nie każdy bank będzie chciał finansować „wirtualnego” mieszkania (lub tzw. „dziury w ziemi”) jeśli blok nie został jeszcze oddany do użytku. Nie ma w tej materii jednej miarki, jaką stosowałby każdy z banków: jedne zgadzają się na udzielenie kredytu od zaufanego i sprawdzonego dewelopera nawet od przysłowiowej „dziury w ziemi”, inne oczekują, że blok będzie co najmniej w 80% wybudowany lub wręcz oddany do użytku.

 

„Czarne listy” deweloperów

 

Reasumując, warto zatem oprócz badania swoich baz bankowych i zdolności zapytać wcześniej w banku, czy dany deweloper jest przez nich lubiany, czy ma dobra opinię i czy udzielą kredytu hipotecznego na mieszkanie w bloku, który aktualnie się buduje i nie został jeszcze oddany do użytku.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński