Witajcie,

Baza bankowa BIK jest jedną z najpopularniejszych baz z jakich korzystają polskie banki w celu weryfikacji potencjalnych klientów kredytowych. Działa ona w prosty sposób: jeśli ładnie płacimy swoje raty kredytowe, przyrasta nam punktacja. Jeśli jednak nie spłacamy terminowo swoich rat, punktacja nam spada i kolejne banki mogą na tej podstawie odmówić nam udzielenia kredytu.

Mimo, że kredytów nie bierzemy na co dzień, są one na tyle ważnym aspektem życia wielu z nas, że warto by mieć pieczę nad tą tematyką na co dzień. Z takiego założenia wyszła instytucja BIK (Biura Informacji Kredytowej) i pozwoliła, aby nie tylko analitycy bankowi mieli dostęp do tych danych, lecz każdy z nas mógł na co dzień z nich korzystać i je kontrolować. W tym celu wystarczy wykupić (średnio 100 zł/rocznie) profil na www.bik.pl i uzyskamy dzięki temu dostęp do tych samych danych z jakich będzie korzystał analityk bankowy.

 

Dlaczego warto założyć profil w BIK’u?

 

Wniosek z tego wydaje się prosty – warto założyć sobie taki profil w momencie gdy zamierzamy starać się o kredyt bankowy, prawda? Owszem ale nie tylko wtedy i nie tylko po to. Chciałbym Wam trzema argumentami uzmysłowić, dlaczego założenie takie profilu jest dla Was korzystne już teraz, nawet gdy nie zamierzacie starać się niebawem o kredyt:

1) Kontrola swoich płatności rat – dzięki profilowi w BIK’u będziemy sprawnie i szybko informowani, że nasza rata za kredyt nie wpłynęła do banku. Da nam to szansę na szybka reakcję, sprostowanie tego jeśli zaszedł jakiś błąd albo szybkie spłacenie zaległości w sytuacji gdy np. stałe zlecenie nie zostało zrealizowane. Ograniczy to konsekwencje: odsetki karne, płatne monity z banku i pogorszenie punktacji w BIK,

2) Alert o wyłudzeniach – profil w BIK oferuje Wam także opcję informowania Was o tym, że jakiś bank właśnie złożył zapytanie o Wasze dane do BIK’u. Dzięki temu zyskacie wiedzę jaki bank bez Waszej zgody sprawdza Wasze dane a być może unikniecie wyłudzenia kredytu na Wasze dane osobowe – od razu będziecie mogli zadzwonić do tego banku i zablokować procedurę kredytowa gdyby okazało się, ze padliście ofiarą przestępstwa kradzieży Waszych danych,

3) Informacja o aktualnej sytuacji w BIK – pozwoli Wam to przygotować się odpowiednio wcześniej do starania się o kredyt. W sytuacji, gdy Wasza ocena w BIK będzie niewystarczająca będziecie mogli skupić się na jej poprawie i wystąpienia o kredyt później, gdy Wasza sytuacja będzie już na tyle dobra aby bank na kredyt się zgodził. Unikniecie przy tym kosztów bezcelowego rozpatrywania wniosku kredytowego czy choćby nie stracicie zadatku przy nieotrzymanym kredycie hipotecznym.

Jak sami widzicie warto korzystać z profilu na www.bik.pl, oszczędzi Wam to wielu nerwów, straconych pieniędzy i niejasności w przyszłości.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński