Witajcie,

W poprzednim artykule (znajdziesz go tu: Dokumenty potrzebne w banku do kredytu ) z tej serii opowiadałem Wam z jakimi dokumentami należy wybrać się do banku aby sprawnie, szybko i skutecznie poradzić sobie z procedura kredytową starając się o kredyt dla osoby zarabiającej na przysłowiowym „etacie”. Dziś chciałbym kontynuować wątek ale na podstawie osób, które swoje dochody osiągają z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce i starają się o kredyt firmowy w polskim banku.

 

Lista bankowych dokumentów do DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

 

  1. Dowód osobisty – tutaj podobnie jak w przypadku poprzedniego artykułu należy zwrócić uwagę, aby dowód był w dobrym stanie i nie był zniszczony. Dodatkowo może być potrzebny inny dokument tożsamości np. prawo jazdy.
  2. Finansówka – to szerokie pojęcie oznacza wszelką dokumentacje finansowa zgodną z aktualną formą rozliczania się z fiskusem potwierdzającą osiągane obroty i dochody firmy. Co do zasady banki chcą znać sytuacje finansową przedsiębiorstwa z bieżącego roku + minimum ostatni rok kalendarzowy. Często jednak szczególnie przy większych kwotach bank chce zobaczyć rok bieżący oraz 2 pełne lata wstecz (przy wielomilionowych inwestycjach bank może poprosić nawet o 3 lata wstecz). Standardem będzie chęć wejrzenia w rozliczenie roczne PIT przedsiębiorcy oraz zależnie od formy: książki przychodów i rozchodów, zestawienia ryczałtowe lub decyzje o kwocie naliczonego podatku w przypadku gdy jesteśmy na karcie podatkowej.
  3. Wyciągi z konta bankowego – tutaj bank będzie zainteresowany tym co dzieje się na kontach firmowych firmy – będzie chciał zobaczyć, co z tego, co deklaruje klient na papierze w postaci wyników finansowych, przekłada się na faktyczne obroty na przelewach firmowych. Przypominam, że też jest to kluczowa kwestia przy staraniu się o kredyt obrotowy (więcej info tu: Obrotówka – plus i minus )
  4. Zaświadczenie z ZUS i US – banku będzie mocno interesować kwestia jak nasza firma ma się z regulowaniem swoich podatków i składek w urzędach. Jak już mówiłem tutaj: Podatki/ZUS a kredyt bankowy oraz ZUS/US – płacisz terminowo? ,bank będzie żywo zainteresowany czy jesteśmy sumiennym płatnikiem czy nie. Często także bank poprosi o ostatnie 3/6 dowodów opłacenia podatków lub wręcz pominie zaświadczenia właśnie na ich rzecz.
  5. Akt rozwodu/akt zgonu/rozdzielność majątkowa – i tutaj analogicznie jak przy umowie o pracę: jeśli jesteśmy po rozwodzie – zabierzmy ze sobą akt rozwodu, jeśli mamy rozdzielność majątkową to także miejmy ją przy sobie. Z kolei jeśli nasza druga połówka zmarła akt zgonu może okazać się niezbędny.

Powyższy zestaw jest zestawem podstawowym, o który praktycznie w każdym banku zostaniecie poproszeni. Jak to w życiu bywa, lista ta może się powiększyć zależnie od tego jak skomplikowany kredyt będzie nam potrzebny.

Jeśli staracie się o kredyt bankowy i potrzebujecie pomocy w jego załatwieniu zapraszamy do EGIDA Finanse.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński