Witajcie,

Wielu klientów telefonicznie lub osobiście pyta mnie, czy mają zdolność kredytową na wzięcie nowego kredytu czy nie. Aby pomóc lepiej ten temat zrozumieć musimy zastanowić się, jak dokładnie bank liczy taką zdolność.

Podstawowa kwestia jest taka, że bank jest zainteresowany aby udzielać kredytów tym klientom, których stać na płacenie rat kredytu. Wobec tego bank musi rozważyć jakie zarobki osiąga dany klient i ile przeznacza na koszty życia lub płatność już posiadanych rat kredytów.

 

DTI to główny współczynnik przy liczeniu zdolności kredytowej

 

Ponieważ bank nie może liczyć zdolności kredytowej wedle niejasnych zasad lub każdorazowego „widzimisię”, przyjęto zgodnie z zaleceniami KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) pewien uniwersalny współczynnik stały dla wszystkich banków, który pomaga ujednolicić liczenie zdolności kredytowej. Tym współczynnikiem jest DTI – z angielskiego: Debt To Income czyli po polsku „dług do przychodu (dochodu)”. Działa on w bardzo prosty sposób: jeśli zarabiasz poniżej średniej krajowej (VI.2019 – 5104,46 zł brutto) to możesz przeznaczyć max. 50% swoich zarobków na raty kredytów (wliczając w to ten kredyt, o który wnioskujesz). Jeśli z kolei zarabiasz więcej jak średnia krajowa, to możesz przeznaczyć max. 65% swojej wypłaty na raty kredytów (wliczając w to ten kredyt, o który wnioskujesz).

Jak zatem samodzielnie sprawdzić w prosty sposób swoją zdolność kredytową? Policz, czy Twoje obecne raty kredytów wraz z ratą kredytu o jaki chcesz się starać przekraczają odpowiednio 50% Twoich zarobków jeśli zarabiasz poniżej średniej krajowej lub 65% jeśli zarabiasz powyżej. Jeżeli tak – oznacza to, że możesz mieć spore problemy z uzyskaniem kredytu. Warto w takim momencie udać się do dobrego pośrednika kredytowego, który w Twoim imieniu po negocjuje z bankiem zluzowanie tych zasad względem Ciebie.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński