Witajcie,

Wielu przedsiębiorców regularnie uczestniczy w przetargach i wykonuję zlecenia na rzecz innych kontrahentów. Żeby dana inwestycja mogła być skutecznie zabezpieczona często w takiej transakcji jest wymagane ubezpieczenie gwarancji kontraktowej. Taka gwarancja zabezpiecza cały proces inwestycji: zaczynając od zapłaty wadium, przez należyte wykonanie kontraktu, zwrot zaliczki do właściwego usunięcia wad i usterek.

 

Poniżej rysunek przedstawiający cały proces gwarancji:

 

Zakład ubezpieczeń (Gwarant) zobowiązuje się do wypłacenia odszkodowania dla inwestora /zamawiającego (Beneficjent gwarancji) w przypadku gdy, wykonawca (zleceniodawca gwarancji) nie wywiązał się wobec inwestora/zamawiającego obowiązku.

 

Zalety ubezpieczeniowych gwarancji kontraktowych :

 

  1. Gwarancję powodują zwiększenie płynności finansowej wykonawcy

Wykonawca nie musi „ zamrażać”  swoich środku pieniężnych w celu zabezpieczenia kontraktu. Posiadając polisę gwarancji wykonawca może uczestniczyć w kilku przetargach na raz.

  1. Gwarancja podwyższa wiarygodność wykonawcy na rynku

Przed otrzymaniem polisy wykonawca jest poddawany wnikliwej analizie finansowej przez zakład ubezpieczeń. Tylko pozytywna opinia może pozwolić na otrzymanie polisy ubezpieczeniowej.

  1. Gwarancja ubezpieczeniowa, a bankowa

W odróżnieniu od gwarancji bankowych , udzielone gwarancje przez firmy ubezpieczeniowe nie zmniejszają zdolności kredytowej wykonawcy.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i uczestniczysz w przetargach pomyśl o takim ubezpieczeniu, ponieważ dzięki niemu jesteś wiarygodny na rynku, masz przepływ pieniędzy, zabezpieczasz swoje kontrakty i inwestycje.

Pozdrawiam,

Michał Gumowski