Witajcie,

Temat bardzo często podnoszony przez Was zwłaszcza w czasach „optymalizacji podatkowej” – wielu klientów będących do tej pory na klasycznej działalności gospodarczej (CEIDG) zaczęło zmieniać swoje formy prowadzenia firmy na Sp. z o.o.. Z drugiej strony jest też wiele już działających Sp. z o.o., które w związku ze swoim rozwojem w pewnym momencie zaczynają starać się o kredyt bankowy.

Jak się ma zatem do nich kwestia stażu prowadzenia firmy w myśl udzielenia kredytu bankowego?

 

Standardem wśród banków jest wymóg stażu nieprzerwanego funkcjonowania spółki min 12 aż do 24 miesięcy w niektórych bankach.

 

Oczywiście od każdej zasady są wyjątki i chciałbym je tutaj z Wami omówić. Ten czas stażu może być skrócony w pewnych sytuacjach takich jak:

  1. Przekształcenie CEIDG w Sp. z o.o. – jeśli przekształcicie swoją działalność gospodarczą (CEIDG) w Sp. z o.o. w sposób płynny (nie przerywając działalności), profil działalności firmy jest podobny, skład udziałowców i zarządu nowej spółki skupia się w osobie poprzedniego właściciela działalność (CEIDG) lub nieznacznie się różni (np. 70% udziałów poprzedni właściciel CEIDG + 30% inny wspólnik) to możecie wystąpić do analityka o odstępstwo od minimalnego stażu i zakwalifikowania stażu działalności gospodarczej (CEIDG) na poczet całościowego stażu Sp. z o.o.,
  2. Spółka celowa – częstą sytuacją szczególnie wśród deweloperów lub spółek energetyczno-przemysłowych jest taka biznesowa układanka, w której na każdą nową inwestycję otwierana jest spółka celowa aby tą inwestycje obsługiwać. Oficjalnie staż takiej spółki jest krótki i nie powinna otrzymać kredytu bankowego, jednak jeśli „stoi za nią” większa firma a analityk widzi, że jest to w jasny sposób spółka celowa, która ma zaplecze w postaci spółki-matki bądź spółek córek, to jest w stanie przychylić się do udzielenia kredytu,
  3. Spółka z dobrym biznesplanem/planem inwestycyjnym – od każdej zasady bank jest w stanie zrobić wyjątek – ważne aby miał ku temu podstawy i widział zyskowność całego rozwiązania. Jeśli zatem macie dobry pomysł, macie mocne podwaliny (np. patenty, prawa do znaków handlowych, wkłady własne, nieruchomości – cokolwiek co stanowi już dobry fundament pod późniejszy biznes i jest nieosiągalne dla osoby z zewnątrz) i macie to wszystko dobrze opisane w postaci biznesplanu to analityk (jeśli spodoba mu się Wasz pomysł) jest w stanie odstąpić od wymogu stażu i udzielić finansowania dla choćby 1-dniowej Spółki.

Jak sami widzicie, mimo minimalnego wymaganego stażu 12 miesięcy znajdą się sytuacje, w których dobrze uargumentowany wniosek kredytowy zdobędzie uznanie analityka i pozwoli na wcześniejsze uzyskanie kredytu. Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w załatwieniu kredytu dla spółki zapraszam: Kredyt dla Spółki z EGIDA Finanse.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

EGIDA Finanse