Kochani,

Często przy kupnie auta sugerujemy się jego klasą.  Każdy z nas jest inny i dla jednej osoby idealnym samochodem będzie pojazd segmentu B, a dla innego najlepszym rozwiązaniem będzie auto klasy premium. 

 

Czy zastanawialiście się jednak jakie przełożenie na składkę OC i AC ma właśnie klasa auta?

 

Poniżej zobaczcie dwa przykłady:

  • Pierwszy z nich to: mężczyzna, lat 40, zamieszkały w Warszawie, jeżdżący 2.0 litrowym samochodem z silnikiem diesela o mocy ok. 140 KM, posiadający maksymalne zniżki ubezpieczeniowe, szukający pełnego pakietu ubezpieczeniowego (OC/AC/NNW):

Wniosek: klient, który będzie posiadał tej samej mocy, tej samej wielkości samochód, podobny silnik, kupując auto marki premium (w naszym przykładzie BMW) zamiast marki popularnej (np. Ford Mondeo) zapłaci za ubezpieczenie w tym samym okresie o 23% więcej.

  • Drugi z nich to: mężczyzna, lat 28, zamieszkały w Szczytnie, jeżdżący 2.0 litrowym samochodem z silnikiem benzynowym o mocy ok. 140 KM, posiadający maksymalne zniżki ubezpieczeniowe i szukający ubezpieczenia OC:

Wniosek: klient, który będzie posiadał tej samej mocy, tej samej wielkości samochód, podobny silnik, kupując auto marki premium (w naszym przykładzie BMW) zamiast marki popularnej (np. Peugeot 307) zapłaci za ubezpieczenie w tym samym okresie o 16% więcej.

Wnioski nasuwają się same:  im wyższa klasa pojazdu tym wyższa składka za ubezpieczenie OC i AC.  Posiadacze aut klasy premium muszą nastawić się psychicznie, że składka za ich polisę będzie wyższa.

Firmy ubezpieczeniowe tłumaczą to w ten sposób, że dla nich samochody klasy premium są podwyższonego ryzyka, ponieważ:

  1. W wielu sytuacjach takie samochody powodują statystycznie większą ilość wypadków drogowych,
  2. Cena tej samej części (np. zderzaka) do samochodu marki Mercedes jest znacznie wyższa niż analogiczny zderzak do np. samochodu marki Fiat –  w efekcie, firma ubezpieczeniowa musi wypłacić za podobne uszkodzenia większe odszkodowanie.

Reasumując, osoby posiadające czy zamierzające kupić auto marki premium muszą się liczyć nie tylko z większymi kosztami eksploatacyjnymi ale głównie także z większymi składkami za ubezpieczenie swojego samochodu.