Witajcie,

Często zdarza się, że starając się o kredyt bankowy możecie usłyszeć od doradcy bankowego lub pośrednika, że dostaniecie otrzymacie taki kredyt na 100%. Ma to na celu mocniejsze przywiązanie klienta do danego doradcy/pośrednika i przekonanie go do tego, że tylko przy jego pomocy uda mu się uzyskać pożądany kredyt i nie warto w tym momencie korzystać z konkurencji.

Chciałbym dziś obalić tę teorię o pewności otrzymania kredytu i wyjaśnić Wam dlaczego pewność uzyskania kredytu macie dopiero w momencie, gdy zobaczycie środki z kredytu na koncie bankowym.

 

Oto 3 argumenty, dlaczego Twój kredyt bankowy nie jest taki pewny jak Ci się wydaje.

 

1. Proces kredytowy – otrzymanie kredytu to długotrwały proces, zaczyna się od przygotowania oferty, spisania wniosku, analizy i dopiero wydania ostatecznej decyzji czy taki kredyt dostaniemy czy nie. Ostateczną decyzję o otrzymaniu kredytu nie podejmuje doradca bankowy/pośrednik, ale osoba decyzyjna (analityk/dyrektor ryzyka/system bankowy) w banku. Wobec tego osoba, z która rozmawiacie o kredycie przeważnie nie jest tą, która taka decyzje podejmie – wobec tego nie ma kompetencji żeby zagwarantować Wam pozytywny efekt Waszych starań o kredyt.

2. Bankowość to biznes – wbrew częstej opinii jakoby banki były instytucjami niemalże „państwowymi” czy organizacjami pożytecznymi społecznie przypominam, że bank to taki sam biznes jak każdy inny – musi przynosić korzyści swoim właścicielom (akcjonariuszom). Wobec tego bank uruchomi kredyt tylko tym osobom/firmom/inicjatywom, co do których ma mocne przewidywania że mu się to opłaci i żadne emocjonalne argumenty nie będą zbytnio wpływać na decyzję banku w tej materii.

3. Gospodarka/branża – banki oceniają zdolność kredytową nie tylko samego klienta (dochody, bazy bankowe, sytuacja firmowa i prywatna) ale także branżowo. Może się zatem okazać, że mimo iż Wasza sytuacja pod katem analizy kredytowej jest wzorowa, macie dobre dochody/wyniki firmy, bazy bankowe są wzorowe a sytuacja życiowa stabilna, to ze względu na branże, w której działacie, bank uzna Was za zbyt ryzykownych i nie udzieli finansowania. Być może działacie w takiej branży, która poprzez innych klientów, którzy nie spłacali zaciągniętych kredytów ma w danym banku „złą” opinię i przez to Wy też otrzymacie od banku negatywną decyzję.

Reasumując, pewność w otrzymaniu kredytu macie wówczas, gdy co najmniej macie przed oczami umowę kredytowa podpisaną zarówno bank jak i Was. A 100% pewności moim zdaniem można mieć dopiero w momencie, jak zaksięgują się środki z kredytu na Waszym koncie bankowym. Miejcie to na uwadze, gdy następnym razem ktoś będzie Wam obiecywał 100% skuteczność. Faktem jest, że dobry doradca/pośrednik znacznie ułatwi i pomoże zdobycie kredytu bankowego, jednak ostateczna decyzja zawsze należny do decydenta w banku.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński