Witajcie,

Jeśli prowadzisz spółkę prawa handlowego, w szczególności spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością  i starasz się o kredyt bankowy możesz zostać zaskoczony jednym z wymogów kredytowych: bank będzie oczekiwał od spółki poręczeń osobistych w postaci weksli od zarządu firmy lub nawet udziałowców.

 

Banki unikają kredytów dla spółek bez poręczeń prywatnych zarządu/udziałowców

 

Ostatnimi czasy obserwujemy coraz większy wysyp spółek prawa handlowego na polskiej scenie gospodarczej. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest coraz większa świadomość przedsiębiorców co do innych form prowadzenia firmy niż działalność gospodarcza. Druga strona medalu to coraz częstsze stosowanie spółek prawa handlowego jako nowoczesnych form optymalizacji podatkowej. Banki nie mogą przechodzić koło takich zmian gospodarczych obojętnie i muszą dostosowywać się do nowych warunków biznesowych.

W związku z tym coraz częściej banki spotykają jako swoją klientelę nie tylko wielkie, posiadające obroty wyrażone w setkach milionów złotych spółki kapitałowe, ale także mniejsze, lokalne, działające na mniejszym rynku spółki kapitałowe (szczególnie sp. z o.o.) z obrotami po 100 czy 200 tys. zł, które do tej pory funkcjonowały jako zwykłe działalności gospodarcze.

W tym momencie taki klient, który jeszcze do niedawna prowadził firmę w postaci działalności gospodarczej i przekształcił się w spółkę kapitałową doznaje pewnego rodzaju szoku: okazuje się, że mimo, iż jedną z korzyści założenia Sp. z o.o. jest fakt, że takowa ma tzw. własną osobowość prawną (tzn. że odpowiada sama za siebie, za jej czyny/długi nie odpowiada właściciel/udziałowiec) to i tak większość banków życzy sobie poręczeń majątkiem prywatnym za kredyt dla spółki przez członków zarządu lub nawet udziałowców.

W tym momencie wypacza to trochę ideę Sp. z o.o. ponieważ jednym z jej atutów jest właśnie ta odrębna osobowość prawna – ja zakładam spółkę, inwestuję, spółka działa i przynosi mi zyski – jeśli jednak coś pójdzie nie tak to spółka ma swoją osobowość prawną, swój firmowy majątek i nim będzie odpowiadać za ewentualne długi – ja wyjdę z inwestycji bez długów. Tyle teoria. W praktyce z racji na to, że banki same decydują na jakich zasadach oceniają klientów firmowych, to większość z nich prosi jednak o poręczenie prywatne (weksel) kredytu firmowego na spółkę przez zarząd /i/lub udziałowców.

 

W oczach banków spółka nie gwarantuje odrębności osobowości prawnej

 

Reasumując, biorąc kredyt firmowy na swoją spółkę musisz mieć świadomość, że większość banków poprosi Ciebie o poręczenie za ten kredyt majątkiem prywatnym. Czy nie ma przed tym odwrotu? Dobry doradca finansowy będzie wiedział, do którego banku może skierować sprawę spółki, której udziałowcy lub zarząd nie życzą sobie „gwarantowania” spłaty kredytu swoim prywatnym majątkiem (jest kilka takich banków na polskim rynku). Takim doradcą jest właśnie EGIDA Finanse z Olsztyna.

Jeśli poszukujesz kredytu dla swojej spółki bez poręczenia wekslowego majątkiem prywatnym przez zarząd i udziałowców – zapraszamy.

Pozdrawiam

Daniel Kamiński