Witajcie,

Dziś chciałbym powiedzieć kilka słów i przypomnieć podstawowe informacje na temat firmowych kredytów obrotowych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to temat tego typu kredytów będzie dla Ciebie ważny prędzej czy później. Ten typ kredytów firmowych jest jednym z 3 podstawowych rodzajów jakie spotkamy na polskim rynku bankowym.

 

Geneza firmowego kredytu obrotowego.

 

Pomysł na formie tego kredytu był stosunkowo prosty i znany już od najstarszych dziejów branży bankowej. Już nawet średniowieczni kupcy zderzali się z sytuacją, że mieli „na oku” dobry interes czyli zakup jednego towaru w jednym miejscu i sprzedaż z zyskiem w innym miejscu lub zakup półproduktów i sprzedaż gotowego produktu z odpowiednią marżą. Problem jednak był taki, że często brakowało im środków „na start” czyli zakup towarów lub półproduktów w celu dalszego handlu z zyskiem. W tym momencie branża bankowa stworzyła specjalny rodzaj kredytu zwanego kiedyś „kupieckim” a dziś po prostu firmowym kredytem obrotowym (tzw. „obrotówką”).

 

Na czym polega firmowy kredyt obrotowy?

 

Główną cechą tego kredytu jest to, że z założenia ma być on kredytem na cele doraźne firmy, w szczególności na rozwój sprzedaży (zakup towarów) lub produkcji (zakup półproduktów/surowców do produkcji). Jest to kredyt krótkotrwały – najczęściej 1 rok, zdarzają się przypadki kredytów 2 oraz 3 letnich. Po tym okresie umowa jest zakańczana i podejmowana jest decyzja: czy klient ma spłacić kredyt czy zostaje on mu przedłużony na kolejny okres. Ciekawą kwestią jest też to, że przez okres kredytu klient nie płaci normalnej raty kapitałowo-odsetkowej a jedynie ratę odsetkową – cały pożyczony kapitał klient ma zwrócić na koniec umowy kredytowej (chyba, że zostanie przedłużona na kolejny okres). Oznacza to, że bank wychodzi z założenia, że udziela klientowi pieniędzy na zakup towaru i jego sprzedaż z zyskiem, w zamian za to oczekuje tylko odsetek za „korzystanie” z tych pożyczonych pieniędzy przez okres kredytu i zwrot całości pożyczonego kapitału na koniec kredytu czyli docelowo po realizacji zysków z transakcji przez klienta.

 

Dla kogo taki kredyt firmowy?

 

Idealnym klientem na tego typu rozwiązanie jest firma, która potrzebuje płynnego dostępu do pieniędzy na prowadzenie interesów – płynnego: czyli bez potrzeby wykorzystywania wszystkich przyznanych środków, bez potrzeby płacenia pełnej raty kapitało-odsetkowej i bez potrzeby wiązania się kredytem na długie lata. Docelowo powinno to wyglądać tak: mam jakiś interes na oku (zakup taniej towarów w miejscu X, sprzedaż drożej w miejscu Y). Zgłaszam się do banku z prośba o udzielenie kredytu w wysokości np. 200.000 zł. Za pieniądze z kredytu kupuję towar z miejsca X, który „puszczam w obrót” w miejscu Y mając z tego zysk – w międzyczasie płacę dla banku tylko ratę odsetkową za „używanie” ich pieniędzy a pożyczone 200.000 zł kapitału oddaje na sam koniec umowy kredytowej już po realizacji zysków ze sprzedaży zakupionych tym sposobem towarów. Innymi słowy kredyt taki można traktować jako sfinansowanie interesu nieswoimi pieniędzmi.

Jeśli szukasz kredytu obrotowego i potrzebujesz pomocy w jego załatwieniu – zapraszamy do EGIDA Finanse.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński