Witajcie,

Podstawową potrzebą i marzeniem większości młodych ludzi jest usamodzielnienie się. Oprócz znalezienia fajnej,  satysfakcjonującej  pracy bardzo ważnym czynnikiem jest wyprowadzka z domu i zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu .

 

Banki wymagają sporego wkładu własnego (na poziomie 15  – 20 %) , na który nie każdy młody człowiek jest gotowy.

 

Tutaj z pomocą przyszło „państwo”, które stworzyło program Mieszkanie dla Młodych . Program ten pomaga młodym ludziom w zakupie pierwszej nieruchomości. Wysokość dofinansowania zależy od sytuacji życiowej, a kwota wsparcia może zastąpić wkład własny lub go uzupełnić.

Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromną popularnością, wielu wiec było zawiedzionych , kiedy BGK z początkiem  kwietnia 2017  zaprzestało całkowicie przyjmowania wniosków – w momencie osiągnięcia 95 procent limitu. Wielu klientów musiało się pożegnać z marzeniami o własnym mieszkaniu jeszcze w tym roku .

 

Tutaj mamy  dla Was dobrą wiadomość !

 

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa słusznie zauważyło, że limity nie są wykorzystywane w 100% (niektórzy wnioskodawcy zmieniali zdanie już po „ zaklepaniu” dla nich środków z programu i nie decydowali się na zawarcie umowy kredytu ), dlatego też złożono projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, który został przyjęty przez rząd 13 czerwca 2017, a wejdzie w życie 1 sierpnia.

Nowelizacja przewiduje ogłaszanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, kiedy kwota wynikająca ze złożonych wniosków dla 2017 i 2018 r. osiągnie poziom 100 proc. limitu. Od następnego dnia, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, banki wstrzymają przyjmowanie wniosków.

Dzięki nowelizacji w połowie sierpnia będzie można ponownie starać się o dofinansowanie z programu MDM. Nie zostało tych środków zbyt wiele, wiec już teraz należałoby zacząć na poważnie myśleć o kredycie z dofinansowaniem MDM .

Zapraszamy po szczegóły do EGIDA Finanse w Olsztynie.

Pozdrawiam

Wioletta Segin