Witajcie,

Jedną z formą uzyskania większej gotówki od banku jest skorzystanie z tzw. pożyczki hipotecznej, czyli produktu bankowego w którym to my dajemy dla banku pod zastaw jakąś naszą nieruchomość i pod jej zabezpieczenie otrzymujemy gotówkę. Głównym kluczem w tego typu rozwiązaniu jest to, żeby bank zaakceptował naszą nieruchomość, którą dajemy pod zabezpieczenie. Tak, zgadza się, bank nie musi zaakceptować każdej nieruchomości jaką dajemy pod zastaw.

 

Bank musi zaakceptować daną nieruchomość

 

Klienci bardzo często uważają,  że skoro mają jakąś swoją nieruchomość i chcą dać ją dla banku jako zabezpieczenie to bank musi się na niej zabezpieczyć i nie rozumieją, że bank też ma swoje oczekiwania w stosunku do nieruchomości.

 

Jakie nieruchomości wolą banki pod kredyt:

 

  1. Nieruchomości zabudowane – bank woli, jeśli na gruncie który dajemy pod zabezpieczenie znajduje się jakiś budynek, najlepiej mieszkalny. Można oczywiście uruchomić kredyt zabezpieczony na samym gruncie, nie mniej jednak bank musi pamiętać, że liczba chętnych na zakup samej ziemi jest mniejsza niż na zakup „gotowej” nieruchomości z budynkiem,
  2. Im bliżej dużego miasta tym lepiej – bank musi mieć na uwadze, że w skrajnym przypadku, jeśli klient nie będzie spłacał tego kredytu, przejmie nieruchomość, która stanowiła zabezpieczenie i będzie musiał ją sprzedać żeby odzyskać swoje pieniądze. Wobec tego łatwiej znajdzie chętnego kupca na nieruchomość np. w okolicach Krakowa, Warszawy czy Gdańska niż w małej miejscowości znajdującej się 150 km od najbliższego większego miasta,
  3. Nieruchomości mieszkalne – banki preferują nieruchomości mieszkalne (domy, mieszkania, siedliska) z podobnych powodów jak powyżej: łatwiej znaleźć klienta na mieszkanie w mieście i sprzedać zajętą nieruchomość niż znaleźć kupca na budynek fabryczny. Nie oznacza to oczywiście, że nie da się zabezpieczyć na budynku przemysłowym. Nie mniej jednak bank będzie brał pod uwagę ewentualną „płynność” takiej nieruchomości w przyszłości.

Reasumując, sam fakt posiadania nieruchomości nie oznacza, że kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna jest z automatu nam przyznana. Bank będzie musiał rozważyć, czy taka nieruchomość jest dla niego atrakcyjna pod kątem przyszłej potencjalnej odsprzedaży i czy czasem w razie braku spłaty rat nie zostanie z nieruchomością, której nie da się szybko i sprawnie sprzedać chętnemu kupcowi.

Jeśli szukasz kredytu bankowego zapraszamy do EGIDA Finanse w Olsztynie.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński