Witajcie,

W tym artykule chciałbym poruszyć wydawałoby się prostą kwestię przy wyborze odpowiedniego kredytu dla siebie. Okazuje się bowiem, że wielu klientów EGIDA Finanse nie ma świadomości tego jak okres kredytowania wpływa na cenę ostateczną kredytu (czyli na to ile całościowo oddamy do banku). Oczywiście wielu z Was zwróci mi uwagę, że należy rozpatrywać temat pod kątem różnic w prowizjach, ubezpieczeniach, opłatach dodatkowych bo to one często windują cenę kredytu w górę. Zgodzę się z Wami, jednak dziś chciałbym zając się aspektem CZASU, przy założeniu, że będziemy mieli dostęp do różnych ofert kredytowych banków ale zachowamy przy podobne koszty, prowizje bankowych  i marże.

 

Casy study „kosztowe”

 

Rozważmy taki przykład: kredyt hipoteczny na mieszkanie warte 250.000 zł z 15% wkładem własnym (kwota kredytu: 212.500 zł), przy założeniu analogicznym prowizji bankowych i innych kosztów około kredytowych.

Tabela pokazuje, ile sumarycznie oddamy do banku pieniędzy (kapitału i odsetek) przy różnych okresach kredytowania: 30, 25, 20 i 15 lat.

Różnica miedzy okresem 30 letnim a o połowę krótszym czyli 15 letnim przy tej samej kwocie kredytu wynosi aż 75.000 zł!

Z czego to wynika? Po prostu im dłuższy mamy okres kredytowania, tym dłużej będziemy do banku wpłacać „daninę” za użytkowanie bankowych pieniędzy czyli odsetek. Jest to podobny mechanizm jakbyśmy policzyli sobie ile zapłacimy za ten sam abonament telefoniczny w umowie na 2 lata a ile np. przez 3 lata.

Wnioski z tego są proste: jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów, zejściu z ostatecznej ceny kredytu do niezbędnego minimum powinniśmy korzystać z jak najkrótszych okresów kredytowania. Pamiętajcie jednak, że kij ma dwa końce. Wybierając takie rozwiązania musicie liczyć się z większą ratą niż w przypadku dłuższych okresów i mieć to na uwadze przy okazji planowania swoich dochodów w przyszłości.

Jeśli masz problemy z doborem odpowiedniego okresu, potrzebujesz pomocy – zapraszamy do EGIDA Finanse w Olsztynie.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński