Witajcie,

Jedna z wielu sytuacji w naszym biurze o tym, jak zjawił się klient po zakup polisy OC komunikacyjnej  na swój pojazd. Pewnym głosem oznajmił, że ma maksymalne wypracowane na OC komunikacyjne zniżki i prosi o wycenę ubezpieczenia na nowo zakupiony samochód. Jakie było jego zdziwienie, gdy po weryfikacji  zniżek w danej firmie ubezpieczeniowej okazało się, że jego zniżki wynoszą 0%. Klient poprosił o zbadanie całej sprawy i okazało się, że rzeczywiście miał maksymalne zniżki na OC, ale 3 lata wcześniej, a przez ten czas korzystał z auta służbowego i nie wykupował  żadnej polisy OC. Jak wygląda w praktyce ? Po ilu latach przerwy w ubezpieczeniu traci się zniżki ?

 

Kiedy przepadają twoje zniżki na OC ?

 

Nie ma ogólnych przepisów regulujących tematykę zniżek OC na rynku ubezpieczeń. Każdy ubezpieczyciel ma swoje indywidualne wytyczne. Dotyczy to również przerwy między wykupiony polisami komunikacyjnymi. Podsumowując ile firm ubezpieczeniowych, tyle interpretacji na temat twojej przerwy w ubezpieczeniu.

 

Przykładowo:
Przez 8 lat ubezpieczałeś swoje auto i we wszystkich firmach ubezpieczeniowych uzyskałeś 60% zniżek. Po jego sprzedaży jeździłeś autem służbowym, gdzie nie miałeś obowiązku wykupienia polisy OC, ponieważ robił to za Ciebie pracodawca. Po trzech  latach kupiłeś nowe własne auto. Jak potraktują Ciebie teraz firmy ubezpieczeniowe ?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uznają, że była zbyt długa przerwa w ubezpieczeniu (zazwyczaj przekroczenie 2 lat), a konsekwencją tego jest utrata wszystkich zniżek.

Bardziej przyjazne klientowi  firmy, za każdy rok przerwy w ubezpieczeniu zabierają po 10 % z wypracowanych zniżek. Jeżeli miałeś 60 % zniżek i przerwę ponad 2 lata to w tym przypadku będziesz mieć 40 % zniżek

– Na rynku są również firmy ubezpieczeniowe, którym nie przeszkadza przerwa w ubezpieczeniu i  honorują zniżki z ostatniej polisy (czyli dalej zachowasz 60 % zniżek ).

 

Reasumując warto dbać o to żeby regularnie, corocznie kupować polisy komunikacyjne i tym samym mieć maksymalne zniżki na OC. Jeżeli miałeś przerwę w ubezpieczeniu i nie wiesz jak to się przekłada na Twoje zniżki to możesz  zweryfikować  to w EGIDA Finanse.

Z poważaniem,

Michał Gumowski