Witajcie,

Posiadanie samochodu to oprócz przyjemności z jazdy również różne zagrożenia na drodze. Jeżeli Twoje auto ulegnie wypadkowi lub awarii przysługuję Tobie samochód zastępczy. Poniżej sytuacje, w których możesz ubiegać się o samochód zastępczy:

 

Jeżeli jesteś poszkodowany to należy się Tobie auto zastępcze z OC sprawcy

 

Jeżeli miałeś wypadek i Twój samochód uległ zniszczeniu to możesz otrzymać auto zastępcze z polisy OC sprawcy kolizji. Powinieneś zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku i złożyć prośbę o wypożyczenie lub pokrycie kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego. Alternatywną jest udanie się bezpośrednio do wypożyczalni aut i podanie numeru polisy sprawcy kolizji i numeru szkody. Wypożyczalnia samochodu wszelkie formalności przejmie na siebie i rozliczy się z firmą ubezpieczeniową. Auto zastępcze dostaniesz na czas naprawy Twojego samochodu. Nie ma żadnych limitów przejeżdżonych kilometrów autem zastępczym oraz stawek za wynajem takiego pojazdu. Pamiętaj jednak żeby zachować zdrowy rozsądek i wskazać  uśrednione ceny na rynku adekwatne dla Twojego miejsca zamieszkania.

 

Jeżeli nie jesteś poszkodowanym, a posiadasz polisę AC (Autocasco) na co możesz liczyć?

 

W przeciwieństwie do finansowania auta zastępczego z OC sprawcy to w tym przypadku wszystko jest zależne od tego jaki wariant ubezpieczenia AC wykupiliśmy. Należy dokładnie sprawdzić jaką opcje mamy wykupioną i z jakimi to się wiąże limitami na wypożyczenie auta zastępczego. Niestety o ile w przypadku wynajmu auta zastępczego z polisy OC nie ma limitu czasu, o tyle w przypadku AC są to zazwyczaj 3- 4 dni. Można oczywiście za dodatkową opłatą wykupić rozszerzenie limitu dni na pojazd zastępczy.

Podsumowując, mając uszkodzone auto z winy sprawcy kolizji mamy zapewniony pojazd zastępczy z polisy OC sprawcy bez żadnych limitów – także co do ilości dni wynajmu. Jeżeli sami sobie uszkodzimy auto to możemy liczyć na swoją polisę AC, a tam musimy zwrócić uwagę na ile dni nam przysługuję pojazd zastępczy. Wszelkie informację lub pomoc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia zapewni EGIDA Finanse.

Pozdrawiam,

Michał Gumowski