Witajcie,

Ostatnio zawitał do mnie klient z wezwaniem do zapłaty za nieopłaconą polisę OC swojego auta marki Ford.  Całą sytuacją był bardzo zaskoczony, ponieważ wcześniej sprzedał auto i nie miał z nim już nic wspólnego. Nasze biuro EGIDA Finanse pomaga  również  klientom w obsłudze zawartych ubezpieczeń i wszelkich związanych z tym dokumentów wobec tego po  analizie dokumentów znaleźliśmy przyczyny otrzymania takiego wezwania z firmy ubezpieczeniowej. Klient nie zgłosił firmie ubezpieczeniowej, że nie jest już właścicielem auta.

Jakie są najczęściej przyczyny wezwań i  co należy zrobić po sprzedaży auta żeby uniknąć problemów?

 

Poinformuj firmę ubezpieczeniową

 

Po sprzedaży  auta powiadom firmę ubezpieczeniową, w której masz wykupioną polisę OC o jego sprzedaży. Możesz to zrobić przez EGIDA Finanse wysyłając skan umowy kupna – sprzedaży na email lub przynieść ją osobiście do biura.  Klient powinien zrobić to w ciągu 14 dni od sprzedaży pojazdu. Jeżeli  po sprzedaży auta nie dopełniłeś formalności to twoja polisa może przedłużyć się automatycznie na kolejny rok, a Ty za nią będziesz zobowiązany zapłacić. Także ewentualne szkody nowego właściciela auta pójdą na Twoje konto i stracisz zniżki.

 

Nowy właściciel auta

 

Po kupnie auta jest wiele spraw do załatwienia jak: zapłacenie podatku od kupna pojazdu, wizyta w wydziale komunikacji, ale ważne jest też co dalej z polisą ubezpieczeniową, którą dostałem wraz z autem. Można taką polisę przepisać na swoje imię i nazwisko kontaktując się z firmą ubezpieczeniową, w której kupił ją poprzedni właściciel lub wypowiedzieć aktualną polisę i zawrzeć ja w innej firmie ubezpieczeniowej. Najistotniejsze jest to, że kupujący auto ma 30 dni, aby podjąć decyzję – jeżeli nie podejmie żadnej to aktualna polisa zostanie przepisana na jego imię i nazwisko.

 

 Zakupione auto bez polisy OC

 

Przed kupnem pojazdu warto sprawdzić wszystkie jego dokumenty  (dowód rejestracyjny, badania techniczne, polisę ubezpieczeniową), a jeżeli wśród nich nie ma ważnej polisy OC  oznacza to problem dla sprzedającego i roszczenia z tego tytułu wynikające.  Co zatem powinien zrobić w takiej sytuacji nowy właściciel? Nowy właściciel powinien jak najszybciej wykupić polisę OC  w dowolnej firmie ubezpieczeniowej, którą może oczywiście zawrzeć w EGIDA Finanse (pamiętać należy, że brak polisy OC skutkuję karami finansowymi).

 

Podsumowanie :

  1. Przed kupnem samochodu zwróć uwagę  czy auto ma wykupioną polisę OC,
  2. Nie musisz pozostawać przy ubezpieczeniu OC dotychczasowego właściciela auta – możesz wybrać inny zakład ubezpieczeń,
  3. Sprzedający powinien w ciągu 14 dni zgłosić zmianę właściciela pojazdu do firmy ubezpieczeniowej,
  4. Możesz pozostać w aktualnej firmie ubezpieczeniowej, ponieważ masz automatycznie OC po sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że polisa nie przedłuży się na kolejny okres ubezpieczenia.

 

Z poważaniem,

Michał Gumowski