Witajcie,

Z roku na rok producenci samochodów oferują coraz to nowsze systemy bezpieczeństwa. Zależy to od klasy pojazdu i poziomu jego wyposażenia. Teoretycznie kupując droższy pojazd, otrzymujesz większy poziom bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych systemów bezpieczeństwa w  samochodach osobowych:

 

  1. System BAS (Brake Assist System)– jest to system wspomagania nagłego hamowania w sytuacjach awaryjnych. Posiada on czujnik mierzący szybkość wciskania pedału hamulca.
  2. System automatycznego hamowania
  3. System EBD (Electronic Brakeforce Distribution) to elektroniczny rozdział sił hamowania. W celu maksymalnego skrócenia drogi hamowania układ EBD automatycznie reguluje siłę hamowania przednich i tylnych oraz prawych i lewych kół. Wyraźnie skraca drogę hamowania przy utrzymaniu stabilności nawet w razie gwałtownego hamowania lub hamowania na zakręcie.
  4. System ABS (Anti-Lock Braking System) układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego.
  5. Systemy czuwające nad ruszaniem. Pierwszy z nich to system kontroli trakcji przy ruszaniu. Drugi kontroluje ruszanie na wzniesieniach, służy bardziej naszej wygodzie niż bezpieczeństwu.
  6. System wykrywania samochodów w martwym polu lusterka. System działa w oparciu o czujniki ultradźwiękowe, które są zamontowane z boku na zderzaku przednim i tylnym.
  7. ESP (Electronic Stability Program) – układ elektroniczno-stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.
  8. Asystent utrzymywania właściwego pasa ruchu. Rozwiązanie, które może korygować tor jazdy, gdy auto przekracza granicę danego pasa ruchu. Dzięki umieszczonej z przodu pojazdu kamerze system monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, gdy twój samochód zbliża się do oznaczeń pasa przy wyłączonym kierunkowskazie.
  9. TSR (Traffic Sign Recognition) Zapominalskim pomoże system czytający znaki drogowe TSR. Odczytuje on znaki drogowe i wyświetla je oraz ostrzega dźwiękowo, np. przed przekroczeniem prędkości.
  10. System kontrolujący stan zmęczenia kierowcy. Jego działanie opiera się na pracy wielu czujników, takich jak: mruganie oczu, śledzenie ruchu głowy, ruch kierownicą wykonywany przez kierowcę oraz stabilność toru jazdy. W przypadku wykrycia zmęczenia, system wysyła sygnał informujący o potrzebie zatrzymania i odpoczynku.

.

 Wszystkie wyżej wymienione systemy dbają o bezpieczeństwo nasze, pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Niestety musimy pamiętać, że to od nas zależy czy dojedziemy bezpiecznie do celu. To kierowca rozpoznaje, reaguje na niebezpieczne sytuacje i musi podejmować decyzje. Systemy nam pomagają a nie wyręczają od myślenia!

A więc jaki jest jeszcze jeden, bardzo duży atut tych systemów? Większość z nich wpływa na OBNIŻENIE składki autocasco – jeśli zatem zastanawiacie się, czy wybrać któryś z nich do Waszego samochodu do podpowiadamy: tak!

Szerokiej drogi 🙂

 

Pozdrawiam,

Michał Gumowski