Witajcie,

We wrześniu rozpoczyna się rok szkolny, a to gorący okres i  wiele spraw do załatwienia w związku z naszymi pociechami. W natłoku obowiązków często powierzchownie traktujemy ubezpieczenie NNW naszego dziecka. Statystycznie w każdej szkole dochodzi do kilku wypadków  uczniów rocznie. Warto pochylić się nad tym tematem  głębiej i go przeanalizować.

 

Ubezpieczenie NNW w szkole obowiązkowe czy nieobowiązkowe?

 

Ubezpieczenie NNW NIE jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Można je wykupić lub z niego zrezygnować, ponieważ jest dobrowolne. Często w szkołach jest przedstawiane dla rodziców jako obowiązkowa opłata związana z początkiem roku szkolnego.

 

Jak wygląda proces zawierania polisy?

 

Ubezpieczenie ma charakter grupowego, a to oznacza, że polisa zawierana jest między szkołą, a firmą ubezpieczeniową.  Szkoła wykazuję listę uczniów chętnych do przystąpienia do ubezpieczenia i po zebraniu od nich składek przekazuje je do firmy ubezpieczeniowej.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Najczęstszym błędem jest myślenie, że najtańsza oferta jest najlepsza. Nie da się przecenić zabezpieczenia zdrowia dziecka. Istotne jest z czego składa się taka polisa.

 

Sprawdź:

 

– jaki jest zakres ubezpieczenia ( co ma w opcjach )

– jaki jest obszar jego działania ( czasami to tylko godziny spędzone w szkole )

– wysokość wypłat za dane zdarzenie ( suma ubezpieczenia na polisie )

 

Najczęstsze mity:

 

  1. W czasie wakacji NNW nie działa

Towarzystwa ubezpieczeniowe wykazują, że wypłacą odszkodowanie, gdy do wypadku dojdzie w drodze do szkoły i ze szkoły, podczas pobytu w szkole, podczas zajęć pozalekcyjnych, na wycieczkach, szkolnych obozach. Należy pamiętać, że umowa ubezpieczenia zawierana jest na 12 miesięcy i działa również w wakacje.

  1. Uczeń dostanie odszkodowanie jak zachoruje

Sama nazwa ubezpieczenia wskazuję, że wszystkie odszkodowania muszą być spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem. Jeżeli dziecko w wieku szkolnym ma zdiagnozowaną chorobę genetyczną, nowotwór, zapalenie płuc czy choćby gryp to nie dostanie za takie zdarzenie wypłaty odszkodowania.

  1. Ubezpieczenie jest przeznaczone dla uczniów nieletnich

Do szkolnego ubezpieczenia mogą przystąpić wszyscy , którzy się uczą. W praktyce oznacza to, że w ubezpieczeniu mogą być również uczniowie liceum, studenci, uczniowie szkół wieczorowych lub zaocznych.

  1. Tylko w szkole mogę dostać takie ubezpieczenie

Ubezpieczenie NNW szkolne można wykupić w wersji indywidualnej. Rodzic sam może wybrać wariant ubezpieczenia ( kilkanaście do dyspozycji ), wysokość sumy ubezpieczenia, składkę mając bezpośredni wpływ na ostateczny wygląd polisy.

Zastanawiając się nad wykupem takiego  ubezpieczenia koniecznie zapytaj w szkole o zakres ubezpieczenia i sumy wypłat. Jeżeli oferta nie będzie satysfakcjonująca to wykup indywidualną polisę.

Pozdrawiam,

Michał Gumowski