Witajcie,

Badając rynek ubezpieczeń i szukając dla siebie oferty często sugerujemy się wysokością składki, a dopiero później  zakresem ochrony proponowanej przez polisę. Warto jednak na chwilę zwolnić i zastanowić się co tak naprawdę jest dla mnie najlepsze.

 

Grupowe czy indywidualne?

 

  1. Koszty

Składki  w ubezpieczeniu grupowym pracowniczym są zazwyczaj niższe od tych oferowanych przez polisy indywidualne, a pracownicy nie muszą przechodzić badań medycznych, co często się zdarza w polisach indywidualnych. Powodem takiej sytuacji jest to, że polisa grupowa obejmująca kilkanaście osób jest dla ubezpieczyciela „mniej ryzykowna”, ponieważ ryzyko ubezpieczeniowe rozkłada się wtedy na wszystkie osoby.  Inaczej jest w przypadku indywidualnej polisy, która zazwyczaj chroni tylko jedną osobę.

 

2. Zakres ochrony

Ubezpieczenie grupowe ma szeroki  zakres ochrony ze świadczeniami typu urodzenie się dziecka, śmierć rodziców i teściów czy pobyt w szpitalu.  Zakład pracy wybiera jeden z dostępnych wariantów po czym wszyscy pracownicy mają dostęp do tego samego zakresu ubezpieczenia. Indywidualną polisę można idealnie dostosować pod swoje potrzeby, sytuację życiową i możliwości finansowe.  Często zdarza się, że nie pasuje nam żaden wariant ubezpieczenia grupowego, bo na co przyda się świadczenie za zgon teściowej czy urodzenie się dziecka jak jest się starym kawalerem 🙂 . Kłopotem może być też zbyt niska suma ubezpieczenia w ubezpieczeniu grupowym, a polisa indywidualna daję poczucie, że można ją skroić na miarę.

 

3. Czas

W ubezpieczeniu grupowym umowa między firmą ubezpieczeniową, a zakładem pracy jest zawiera na 12 miesięcy z opcją automatycznego przedłużenia na kolejny okres. Może się zdarzyć, że pracodawca zwolni nas z pracy lub sami się zwolnimy i wtedy tracimy dostęp do ubezpieczenia. Możemy porozumieć się z ubezpieczycielem i przepisać polisę na swoje imię i nazwisko, ale wiąże się do ze zmianą warunków ubezpieczenia (zwykle na gorszy wariant). Sytuacja inaczej wygląda odnośnie ubezpieczenia indywidualnego. Sami decydujemy na ile lat zawieramy polisę i jesteśmy zależni od siebie. Opłacając regularnie składkę mamy gwarancję stałej ochrony i wysokości składek w całym okresie trwania ubezpieczenia.

 

Reasumując jeżeli interesuję Ciebie szeroki zakres ubezpieczenia za małą składkę to ubezpieczenie grupowe w zakładzie pracy będzie dobrym rozwiązaniem, a jeżeli Twoje oczekiwania to konkretna i wysoka ochrona to polisa indywidualna spełni Twoje oczekiwania.  Niezależnie od wybranej opcji swoim doświadczeniem i pomocą w doborze najlepszego rozwiązania służy EGIDA Finanse.

Pozdrawiam,

Michał Gumowski