Witajcie,

Plaża, słońce, wiatr i woda – a tu szkoda. Mamy sezon wakacyjny, co oznacza, że można się zrelaksować i popływać swoim jachtem czy łódką po jeziorach. Pamiętaj jednak, że na wodzie czekają te same zagrożenia jak na drodze.  Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych kupując w EGIDA Finanse ubezpieczenie jachtu.

 

Ubezpieczenie jachtu jest dobrowolne w Polsce

 

Ze względu na dużą ilość wód, anomalii pogodowych (szkwał, burza, grad), dużego ruchu na jeziorach i rzekach,  wielu posiadaczy łódek  decyduję się na wykupienie  polisy.

Najpopularniejsze ubezpieczenia jachtu to :

  • Ubezpieczenie OC – na wypadek jakbym komuś wyrządził krzywdę, uszkodził czyjś jacht, zanieczyścił środowisko, spowodował śmierć innej osoby,
  • Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli właściciel jachtu lub jego pasażer dozna uszczerbku na zdrowiu w nieszczęśliwym wypadku to może liczyć na odszkodowanie.
  • Ubezpieczenie Casco – wypłacone jest odszkodowanie m.in. gdy Twój jacht spłonie, wywróci się lub zatonie, utknie na mieliźnie, uderzy w inny obiekt, uszkodzi go huragan czy ogień albo zostanie skradziony,
  • Ubezpieczenie rzeczy osobistych – jeżeli przedmioty na pokładzie mojego jachtu zostały uszkodzone, utracone, zniszczone to dostane odszkodowanie. Do tych przedmiotów możemy zaliczyć np. : odzież, telefon, aparat fotograficzny, zegarek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

 

  1. Obszar poruszania się jachtem – nie każdy ubezpieczyciel zapewni Tobie ochronę na każdych wodach. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe dają ochronę poza granicami RP.
  2. Zakres Casco – niektóre firmy ubezpieczeniowe nie mają w swojej ofercie ubezpieczenia od kradzieży jachtu lub jego wyposażenia. Warto zwrócić także uwagę na maksymalną sumę ubezpieczenia jaką proponuję firma ubezpieczeniowa. Jeżeli mój jacht jest warty 1mln zł, a ubezpieczenie jest maksymalnie na 500 000 zł ,to w razie kradzieży mojego jachtu dostanę odszkodowanie o połowę mniejsze niż wartość jachtu.
  3. Rok produkcji jachtu – często firmy ubezpieczeniowe stosują ograniczenia dla jachtów „wiekowych” np. na polskim rynku są firmy, które nie ubezpieczają jachtów powyżej 10 roku eksploatacji.

Podsumowując, na lądzie jak i na wodzie może dojść do wielu wypadków, a więc w trosce o siebie i innych zachowaj się odpowiedzialnie i ubezpiecz swój jacht lub łódź. Pamiętaj ubezpieczenia jachtów działają podobnie jak ubezpieczenia pojazdów, a więc firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, gdy do wypadku doszło pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub prowadzeniem bez uprawnień.

Pozdrawiam,

Michał Gumowski