Witajcie,

Niedawno pojawił się na fanpage’u Fanpage Rzecznik Finansowy ciekawy post informujący o prawach klientów do zwrotu części kwoty ubezpieczenia i prowizji pobranej przez bank przy udzielaniu kredytu konsumenckiego.

 

Zwrot prowizji bankowej i ubezpieczenia

 

O co tutaj chodzi? Już tłumacze z „bankowego” na nasze. Otóż jakiś czas temu wprowadzona została zmiana w prawie zezwalająca bankom na pobieranie oprocentowania nominalnego w wysokości NIE WIĘKSZEJ niż 10% w skali roku (wcześnie nie rzadko zdarzało się 16%, 18% czy nawet 28%). Z racji na to, że bankowa „natura” nie lubi próżni, banki przemodelowały ofertę kredytową w taki sposób, że obeszły ustawę poprzez zwiększenia prowizji bankowej jaka płacimy na początku podczas podpisywania umowy oraz dodatkowych ubezpieczeń – dzięki temu wywiązują się z ustawowego 10% jednocześnie nie tracą potencjalnych zysków – po prostu „utracone” przez bank procenty odsetek płacimy już na starcie w formie prowizji bankowej i ubezpieczenia.

Zrodziło to ciekawą sytuację w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. W klasycznym modelu, gdy spłacamy kredyt wcześniej nie spłacamy już odsetek do końca okresu jego trwania a jedynie sam kapitał. Pytanie jednak: co w obecnej sytuacji z wcześniej zapłaconą prowizją bankową i ubezpieczeniem? Tutaj każdy miał swoje zdanie. Zdaniem klientów i Rzecznika – należy się proporcjonalny zwrot za „niewykorzystany okres”. Przykład: mamy kredyt na 5 lat, zapłaciliśmy na początku np. 5.000 zł prowizji bankowej, spłacamy kredyt po 2,5 roku w całości zatem powinniśmy otrzymać zwrot 2500 zł z tytułu „niewykorzystanej” prowizji bankowej na nasze konto z banku. Z kolei banki obstają przy swoim – płatność odsetek faktycznie nie jest wymagana przy wcześniejszej spłacie, jednak zapłacona prowizja i ubezpieczenie należy się bankom.

Z pomocą przychodzi grafika przygotowana przez Rzecznika Finansowego:

Źródło: WWW Rzecznik Finansowy

 

 

Reasumując:

Zgodnie z prawem i wykładnią Rzecznika Finansowego, jeśli spłacasz wcześniej kredyt konsumencki (gotówkowy, hipoteczny, samochodowy) należy Ci się proporcjonalny zwrot kosztów prowizji bankowej i ubezpieczenia – wobec tego jeśli spłaciłeś kredyt przed czasem, nie czekaj i zwróć się do swojego banku pisemnie o zwrot należnych Ci pieniędzy.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński