Witajcie,
Kierowcy, którzy nie mają wypracowanych zniżek na OC lub AC często dopisują do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który ma maksymalne zniżki. Wynika to z prostego faktu: firmy ubezpieczeniowe dają taką możliwość aby w ten sposób zaczytać zniżki tego współwłaściciela, który ma je najwyższe. Nierzadko dlatego szczególnie wiele młodych osób dopisuje do swoich samochodów kogoś starszego z rodziny aby „korzystać” z jego zniżek. Robiąc tak zakładają, że będą mieli niższe składki i same korzyści. Czy tak jest na prawdę?
Oto krótka lista korzyści ale i także minusów z dołączenia współwłaściciela do swojej polisy samochodowej.
Korzyści :
– zakwalifikowanie zniżek współwłaściciela na OC i AC, co daję niższą składkę za ubezpieczenie,
– właściciel auta buduje staż ubezpieczeniowy (dostaję zniżki za każdy rok posiadania polisy OC i AC),
– dostęp do rabatów na inne polisy w firmie ubezpieczeniowej, w której wykupiona była polisa OC i AC,
Minusy :
– jeżeli właściciel auta będzie miał szkodę na polisie OC lub AC auta to część wypracowanych zniżek traci zarówno właściciel jak i współwłaściciel pojazdu,
– szkoda na polisie OC i AC powoduje to, że zwyżki na składce dotyczą każdego posiadanego auta przez właściciela i współwłaściciela (przykład: w Twojej rodzinie są 4 samochody, ojciec dopisuje się do Twojej polisy i „użycza” Ci swoich zniżek – jeśli zrobisz szkodę, tracą zniżki wszystkie 4 samochody a nie tylko Twój),
– jeżeli jeden z właścicieli jest jednocześnie osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i ma auta zarejestrowane na firmę to w przypadku szkody również traci zniżki na każdy firmowy pojazd,
Reasumując nie należy tylko i wyłącznie skupiać się na tym ile mogę zaoszczędzić na składce za polisę, a spojrzeć jakie mogą być konsekwencję i czy jest to opłacalne. Jeżeli współwłaściciel mojego auta jest posiadaczem kilku pojazdów to może się okazać, że spowodowana przeze mnie szkoda przyniesie duże straty finansowe dla współwłaściciela i wtedy cały pomysł staję się nierentowny.
Pozdrawiam,
Michał Gumowski
moim zdaniem do minusów należy dołączyć to że często taka współwłasność to stan już niezbyt aktualny jeden tylko właściciel używa auta, drugi figuruje na papierach.i ten rzetelny może mieć niezłe kłopoty, sporo o tym się czyta czemuy państwo nie wspomnieli? Dla zainteresowanych przykładowy tekst: https://www.eporady24.pl/wspolwlasnosc_pojazdu_tylko_na_papierach_i_wynikajace_z_tego_klopoty,pytania,4,213,10146.html moim zdaniem współwłąsność poza np. małżonkiem zupełnie bez sensu jest.
Odnośnie minusów to tak na prawdę można dopisać jeszcze kilka punktów. Przedstawione tutaj minusy dotyczą najczęstszych sytuacji, z którymi spotkaliśmy się w naszej firmie.
KPINA !
Nie rozumiem, czytam już na 3 stronie jak zmiejszyć zniżki i nikt nie piszę o najlepszym sposobie CZYLI
współwłaściciel + ochrona od zniżek, która kosztuje od 50do150zł (gdy kwota jest bliższa 150zł to dostajemy ac na szyby, holowanie itp)
Jedyny minus to, gdy ktoś naprawdę slabo jeździ i obawia się, że będzie miał dwie stłuczki, bo ona chroni tylko jeden raz
Oczywiście jest to również jeden ze sposobów, ale proszę pamiętać, że ochrona zniżek działa tylko w jednej firmie ubezpieczeniowej i dla jednej szkody. Jeżeli ma Pan wykupioną polisę w firmie ubezpieczeniowej X z ochroną zniżek i będzie szkoda to nie straci Pan zniżek tylko w przypadku kontynuacji polisy w firmie ubezpieczeniowej X.
można prosić o akt prawny, który mówi o naliczaniu zwyżek na polisach, z konkretnym artykułem?
Każda firma ubezpieczeniowa ma własne przeliczniki o naliczaniu ewentualnych zwyżek na polisach. Najczęściej szczegóły i podstawy naliczeń są na stronach internetowych ubezpieczycieli i w OWU ( ogólnych warunkach ubezpieczenia ).
Hej wielkie dzięki za post !